Dane kontaktowe

Staszków Jerzy LENA

ul. Armii Krajowej 15/18

67-200 Głogów

NIP: 6931019364

REGON: 021179758

telefon kontaktowy:
602 694 436

e-mail: shop@coralrose.pl

Więcej o naszej biżuterii...

Sklep prokonsumencki...

                 

 

Jak stworzyć kwiatową biżuterię z żywicy?
Jak tworzyć kwiatowy bukiet w biżuterii z żywicy?

Od kilku lat projektujemy i wykonujemy biżuterię z żywicy traktując ją trochę jak satysfakcjonującą przygodę. Układanie bukietów z kwiatów, w mini rozmiarze, to swoisty trening wytrwałości, szczególnie kiedy czynność należy powtarzać aż do skutku.

Kwiatowe kompozycje w biżuterii z żywicy zachwycają naturalną urodą roślin, jakie do nich stosujemy,  barwami  od subtelnych do bardzo wyrazistych i przede wszystkim tym, że możemy cieszyć się ich pięknem przez długie lata.

Przeglądając biżuterię z żywicy, zaprojektowaną w naszej pracowni, łatwo dostrzec, że stawiamy na korespondujące ze sobą kolory kwiatowych mini bukietów…

Nasuwa się pytanie:  jak tworzyć te maleńkie obrazy przestrzenne z prawdziwych roślin? Projektując chcemy aby kwiaty, mech czy inne cudeńka natury, wyglądały jakby były ułożone z pietyzmem, nie rozpływały się w płynnej żywicy i na zawsze przyciągały wzrok urokiem swoich kolorów. Żywica pozawala nam tworzyć takie oryginalne dzieła, jeśli ją dobrze zrozumiemy.

Projektując artystyczną biżuterię z żywicy, już na samym początku przygody, najlepiej będzie kiedy określimy co tak naprawdę chcemy zrobić.

Zdecydowanie prościej jest, gdy planujemy zalać tylko jeden kwiatek, lub np. grafikę w płaskiej formie. Ważne jest czy późniejszy koralik będzie widoczny na wskroś, czy będzie miał nieprzejrzysty spód. W przypadku pierwszego należy zadbać o kilka milimetrów żywicy pod kwiatkiem, ten zabieg jest już mniej ważny w drugim przypadku. Kilka milimetrów nad kwiatkiem jest istotne w obu przypadkach.

Biżuteria w takim wydaniu jest zdecydowanie łatwiejsza do wykonania, gdyż skupiamy się głownie na zakotwiczeniu jednego elementu. Inaczej jest kiedy chcemy zaprojektować cały bukiet, mimo że bardzo mały, to jednak koralik z żywicy będzie przestrzenną bryłą i taki będzie miał obraz wewnątrz.

Żywica jest w postaci płynnej i potrzebuje sporo czasu na to aby zmieniła się w stan stały i jeszcze więcej aby móc ją obrabiać, to znaczy szlifować i polerować. Zakładamy, że mowa jest o profesjonalnej biżuterii z żywicy, która bez starannej obróbki tarci na jakości.

Łatwiej jest, gdy zachowamy pewną kolejność wykonywanych czynności?

  1. Projekt wstępny – czyli decyzja jaką przestrzeń chcemy wypełnić i jak dużo roślin zamknąć w jej wnętrzu.
  2. Wybór roślin i proces ich suszenie – czas trwania tego zabiegu, zanim osiągniemy nasz cel, liczymy od kilku dni do kilku tygodni, zależy od roślin.

­­­­Biżuteria z żywicy z kompozycją przestrzenną jest czasochłonna, bo jej proces tworzenia właściwie zaczyna się w chwili poszukiwania cudeniek natury, które będziemy chcieli zastosować w naszej kompozycji. Mogą być to relatywnie małe kwiaty, mech, źdźbła trawy, nasionka roślin, listki, zboża, dmuchawce, owoce z krzewów ozdobnych, skrawki kory drzew, korzenie roślin… właściwie wszystko to co może pięknie korespondować w zestawieniu z całym bukietem.

Na co szczególnie zwracamy uwagę przy doborze roślin? Przede wszystkim na ich jakość pod względem zawartości wilgoci. Czy będzie możliwe ich skuteczne wysuszenie, gdyż ten proces to klucz do zachowania kolorów. Rośliny zbyt mięsiste, mające bardzo dużo wody są najtrudniejsze do suszenia, nie zawsze sprawdzają się, a jeśli już to może to trwać nawet kilka tygodni, pod warunkiem umieszczenia ich  w odpowiednim środowisku.

Co znaczy dobrze wysuszone rośliny? To takie, które są zupełnie pozbawione wilgoci, stają się lekkie i kruche. Jeśli mamy jakąkolwiek wątpliwość, co do ich suchości, można zastosować próbne zalanie żywicą. Gdy po kilku dniach od ich zalania zachowują kolor to znaczy, że są już gotowe do zastosowania w projekcie biżuterii.

  1. Mając gotowy bukiet z roślin wybieramy sposób ich kotwiczenia w bryle, którą chcemy w efekcie osiągnąć. KOTWICZENIE to klucz do sukcesu. Zapewne najlepszy sposób na tę czynność będzie ten, który sami odkryjemy, bo będzie zgodny z naszymi priorytetami.

Mamy do wybory formy odlewnicze (kule, prostopadłościany lub inne) w dwóch wariantach – formy otwarte i zamknięte. W zależności od ich wyboru będzie inny proces kotwiczenia bukietu roślin, który chcemy zalać żywicą. Łatwiej jest z formą otwartą, gdyż mamy, w pewnym sensie, dostęp do kompozycji z roślin i do momentu stężenia żywicy możemy jeszcze ingerować. Sam wybór żywicy też jest nie bez znaczenia, bo inny czas sieciowania jest dla żywicy epoksydowej a inny dla poliestrowej.

Z doświadczenia wiemy, że najskuteczniejszym sposobem zapanowania nad bukietem jest wybrany wcześniej sposób jego kotwiczenia. Jest kilka metod do wyboru, ale jedno możemy powiedzieć, że im bardziej rozumiemy żywicę tym łatwiej przebiega ten proces.

Szczególnie wymagające są formy o kształcie zamkniętej kuli, gdyż po jej zalaniu już nie zajrzymy do środka. Po wypróbowaniu wielu różnych metod kotwiczenia, każdej zalewanej zawartości, opracowaliśmy jedną bardzo skuteczną, która daje nam pewność, że przestrzenny bukiet będzie pięknie prezentował się w środku kuli i nie dotknie jej brzegów. Jedyne co możemy sugerować to  zastosowanie najdogodniejszego dla siebie sposobu na tę czynność.

Kompozycje kwiatowe łączymy z mchem, kulkami z wysuszonych maleńkich owoców, małymi listkami, kolorowymi ziarenkami. Wysuszone korzenie z roślin doniczkowych i skrawki kory z brzozy stosujemy do kompozycji z drzewem rodziny. Sprawia nam wiele radości, kiedy rośliny korespondują ze sobą pod względem kolorów i czarują swoją urodą w biżuterii z żywicy.

 Oceny historyczne       

         z DaWanda

       

Dostawa gratis... zobacz TUTAJ od jakiej kwoty zakupu... 

              

Bestsellery
Kolczyki - mech w biżuterii z żywicy
Kolczyki - mech w biżuterii z żywicy
110,00 zł
szt.
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Blog CoralRose
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl